Informace o koronaviru covid-19

Vážení rodiče, nabízíme vám zde užitečné informace od Státního zdravotního ústavu a Ministerstva zdravotnictví, ohledně přístupu k probíhající epidemii koronavirem COVID-19 v Evropě.

Zásadním opatřením je, abyste se v případě podezření  na infekci nevydávali do ambulance rovnou osobně, ale svou konkrétní situaci řešili telefonicky (buď se svým dětským lékařem, anebo na oficiálních telefonních linkách uvedenými níže).

 

Užitečné informace:

 

Informace a doporučení pro cestovatele ze zasažených oblastí

Co dělat, pokud jste přicestovali
v posledních 14 dnech z oblasti nákazy novým koronavirem covid19

Když nemáte příznaky nemoci

Co dělat, pokud jste přicestovali v posledních 14 dnech z oblasti nákazy novým koronavirem (centrální Čína, provincie Hubei, Wuhan a další dle aktuální epidemiologické situace), či jste přestupovali na velkých asijských mezinárodních letištích a nemáte žádné příznaky onemocnění

Po celou dobu maximální inkubační doby, tj. 14 dnů od odletu z oblasti nákazy zůstaňte pokud možno doma, minimalizujte kontakt s ostatními lidmi. Často si myjte ruce mýdlem a vodou, příp. používejte dezinfekční prostředky na bázi min. 70% alkoholu. Kontaktujte telefonicky pracoviště protiepidemického odboru místně příslušné krajské hygienické stanice, které rozhodne o náležitých protiepidemických opatřeních včetně případné karantény. Váš všeobecný praktický lékař Vám vystaví případné potvrzení o nařízení karantény. Pokud se objeví příznaky jako subfebrilní-febrilní teploty, kašel, dušnost, kontaktujte telefonicky místně příslušnou kliniku infekčního lékařství. Pokud jste byli vyzváni k vyšetření na infekční kliniku, nejezděte hromadnou dopravou. Pokud je to možné, nasaďte si ochrannou ústní roušku, do čekárny vstupte až na základě domluvy s personálem infekční kliniky.

Pokud máte příznaky nemoci

Co dělat, pokud jste přicestovali v posledních 14 dnech z oblasti nákazy novým koronavirem (centrální Čína, provincie Hubei, Wuhan a další dle aktuální epidemiologické situace) či jste přestupovali na velkých asijských mezinárodních letištích a máte horečku, kašel nebo dušnost:

Pokud jste doma, nikam nechoďte – vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi. Často si myjte ruce mýdlem a vodou, příp. používejte dezinfekční prostředky na bázi min. 70% alkoholu. Při kašli a kýchání si zakrývejte ústa a nos kapesníkem nebo paží či rukávem, ne rukama!!! Kontaktujte telefonicky místně příslušnou kliniku infekčního lékařství. Pokud jste byli vyzváni k vyšetření na infekční kliniku, nejezděte hromadnou dopravou. Pokud je to možné, nasaďte si ochrannou ústní roušku, do čekárny vstupte až na základě domluvy s personálem infekční kliniky. Zpracováno 28.1.2020 a bude upravováno v závislosti na změnách epidemiologické situace.  (Dokument Návrat z rizikové oblasti.pdf)

 

Další odkazy:

 

 

MUDr. Karel KOPECKÝ
Praktický lékař pro děti a dorost
Poliklinika Praha 13 (dříve: "LÍPA Centrum"), Seydlerova 2451, 15800 Praha 5 Nové Butovice
Telefon do ordinace: 296 113 218 / nebo: 251 614 460
Správce webu: mucha@centrum.cz